
Optical Smoke Detector - High Sensitivity Photoelectric Detection | Fast And Reliable Response With Advanced Technology
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Detector |
| Color | White |
| Detection Type | Photoelectric |
| Power Supply | 24V DC |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Material | ABS Plastic |
| Sensitivity | 1.5 %/m |
| Certifications | UL/CE |
| Usage | Fire detection in residential, commercial and industrial buildings |
| Features | Fast response, Reliable detection, Photoelectric, Easy install, Cost effective |
Product Overview
Key Features
The optical smoke detectors & heat detector provides fast and reliable response to photoelectric smoke and heat detection.
Company Details
The CEO of Somya Pyrotek Services is Mr. Rajeev Bhandari. One of the most leading manufacturers and suppliers of firefighting equipment and related products, Somya Pyrotek Services is an ISO 9001: 2015 Certified Company & is well-known in the industry for its high standards of quality in fire extinguishers and firefighting equipment.We are a dedicated professional company that specializes in portable and automatic type of fire extinguishers. For all of your firefighting needs, we provide the best quality fire extinguishers, whether you need a powder, water, foam, or gas-based extinguisher.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
18
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07ABFCS3995R1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ABFCS3995R1ZA
New Delhi, Delhi
FOUNDER AND CEO
Mr. Rajeev Bhandari
Address
102A, 1st Floor, T.C Jaina Tower III, LSC, A-1 Block, Janakpuri, New Delhi, Delhi, 110058, India
Report incorrect details








































