
Smoke Detector
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Diameter | 100mm |
| Power Source | 9V Battery |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Alarm Volume | 85dB |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Certifications | UL Listed |
| Usage | Detects smoke, alerts occupants of fire |
| Features | Early warning, Smoke detection, Reliable safety, Easy install, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SPRICS TECHNOLOGIES PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from SPRICS TECHNOLOGIES PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Importer, Service Provider, Supplier
Establishment
2011
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Head - Operation
Ms. Mittal Pandya
Address
B-203, Dev Aditya Arcade, Opp. Baghban Party Plot, Thaltej - Shilaj Road, Ahmedabad, Gujarat, 380059, India
smoke detectors in Ahmedabad
Report incorrect details







































