
Smoke Detector - Quality Approved Raw Material, Highly Progressive Technology | International Quality Norms And Standards
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | Off-white |
| Power Source | 9V Battery |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Alarm Sound | 85dB |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Material | ABS Plastic |
| Usage | Detects smoke particles in residential or commercial buildings, alerting occupants to potential fires. |
| Certifications | UL listed |
| Features | Early warning, Fire safety, Quick response, Reliable detection, Easy installation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, FIRE TECHNIQUE & SYSTEMS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from FIRE TECHNIQUE & SYSTEMS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
35
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAGFF4604B1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAGFF4604B1ZZ
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Shadab Ahmed
Address
D-39 OLD NO. B-39, SECOND FLOOR, GADDHA COLONY, JAMIA NAGAR, New Delhi, Delhi, 110025, India
Report incorrect details








































