
Smoke Detector - Abs Plastic, Dia.104xh35mm | 85db Alarm, Tamper Resistant Locking Pin, Low Voltage Warning
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | ABS plastic |
| Dimensions | Dia.104xH35mm |
| Power Supply | 9V battery |
| Standby Current | 8µA |
| Alarm Current | 16mA |
| Alarm Decibel | >85dB |
| Operating Temperature | -10°C to +50°C |
| Operating Humidity | 0-95% |
| Smoke Sensitivity | 0.086-0.140 dB/m |
| Standards | CE, ROHS, EN 14604 |
| Warranty | 5 years |
| Usage | Detects smoke, alerts occupants |
| Features | Fire safety, Early warning, Easy install, Low power, Long life, Tamper resistant |
Product Overview
Key Features
1) Material: ABS plastic
2) Assembly no wiring, size: Dia.104xH35mm
3) Power supply:9V carbon zinc battery/PP3(battery included)
4) Standby current: 8I A, Alarm current: 16mA
5) Environment temperature: -10A C ~ +50A C
6) Environment humidity: 0 to 95%(40A 2A C)
7) Alarm decibel: louder than 85dB at 10feet(3 meters)
8) Tamper Resist locking pin
9) Test button:To verify the proper functioning of the detector
10)Low voltage warning: Unit beeps every 40 seconds for 7 days (minimum) to indicate a need of battery replacement
11)Smoke sensitivity:0.086 dB/m to 0.140 dB/m
12)CE, ROHS, EN 14604
13)5 years quality guarantee
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ningbo Peasway Electronic Technology Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from Ningbo Peasway Electronic Technology Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
2010
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ningbo, Zhejiang
Name
Mr. Miles Tang
Address
3F, Building 4, No. 11 Qixin Road, Hi-Tech Park, Ningbo, Zhejiang, 315040, China
smoke detectors in Ningbo
Report incorrect details



























