
Smf Vrla Battery - High Capacity For Off-grid Power Systems | Rugged, Long-lasting Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | VRLA Battery |
| Color | Black |
| Chemistry | Lead-Acid |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 100Ah |
| Dimensions | 300x200x200 mm |
| Weight | 25kg |
| Usage | Large portable devices, off-grid systems |
| Features | Long life, Rugged design, Reliable power, Cost-effective, Portable use |
Product Overview
Key Features
Backed by highly skilled and dexterous workforce, we are engaged in exporting and supplying Smf Vrla Battery. This battery is designed to be used in large portable electrical devices and off grid power systems. We procure this battery from the most reliable vendors of the market with the help of our expert agents. Highly demanded in the market, this battery comes in different specification for clients. We offer this Smf Vrla Battery at cost effective prices to clients.
Features:
- Rugged construction
- Longer service life
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ADITYAMAAN ASSOCIATES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from ADITYAMAAN ASSOCIATES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
3
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ADJPJ7707M1Z2
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ADJPJ7707M1Z2
Thane, Maharashtra
Managing Partner
Mr Mahesh Janye
Address
403, Ashirwad Building, Sambhaji path, Vishnunagar, Thane, Maharashtra, 400602, India
smf vrla batteries in Thane
Report incorrect details







































