
Smf Battery - Premium Quality Design | Exported, Manufactured, And Supplied For Diverse Market Needs
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model Number | EP 1208-12V |
| Capacity | 8 AH |
| Voltage | 12V |
| Chemistry | VRLA |
| Max Charging Current | 1.28V |
| Voltage Regulation | 14.4V-15V |
| Usage | UPS systems, security systems, emergency lighting and other similar applications. |
| Features | Long life, Maintenance-free, Reliable power, VRLA technology, Sealed lead battery |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Energy Power Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from Energy Power Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1980
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Indore, Madhya Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. Prafull Kumar Jain
Address
Plot No. 1073, Sudama Nagar, Futi-Kothi Road, 2nd Right, Futi Kothi Squarer, Indore, Madhya Pradesh, 452009, India
smf battery in Indore
Report incorrect details








































