
Smf Battery - Exide Authorized Supply For Ups Systems | Reliable Performance, Long-lasting Power
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | SMF Battery |
| Dominant Color | Gray |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 100Ah |
| Chemistry | Lead-acid |
| Dimensions | 330x170x220 mm |
| Weight | 25 kg |
| Warranty | 12 months |
| Usage | UPS system power backup |
| Features | Reliable power, Long lifespan, UPS suitable, Cost-effective, High performance |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Aman International has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Industrial Batteries from Aman International at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Muzaffarpur, Bihar
CEO
Mr. Aman
Address
Fardo Chowk, Rewa Road, Muzaffarpur, Bihar, 842001, India
smf battery in Muzaffarpur
Report incorrect details































