
Smf Battery - Durable Design In Various Sizes | Extreme Condition Performance, Leak And Corrosion Resistance, Strong Covers
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Sealed Battery |
| Dominant Color | Black |
| Chemistry | Lead Acid |
| Voltage | 12V |
| Capacity Range | 100-200Ah |
| Dimensions Range | 300x200x200mm |
| Weight Range | 30-60kg |
| Usage | UPS systems, Solar power systems, Emergency lighting |
| Features | Extreme performance, Leakage protection, Corrosion resistant, Durable container |
Product Overview
Key Features
Features:
* Performs under extreme conditions
* Excellent protection against leakage and corrosion
* Strong Containers/Covers
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Yash Powersol (Ind) Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Industrial Batteries from Yash Powersol (Ind) Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Director
Mr. M. Ravinder
Address
No. 2-18-30/ G 1, Ground Floor, Meenakshi Residency, Prasanthi Nagar, Opp. Survey Of India, Uppal, Hyderabad, Telangana, 500039, India
smf battery in Hyderabad
Report incorrect details









































