
Siemens 300a Servo Ventilator - Refurbished Control And Patient Unit, Automode Function For Enhanced Patient Comfort, Neonatal To Adult Ventilation Modes, O2 Air Gas Module With Bacterial Filters
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Medical Ventilator |
| Dominant Color | Off-white |
| Weight | 50-100kg |
| Dimensions | 100x50x150cm |
| Power | 100-240V |
| Modes | Multiple |
| Usage | Adult, pediatric, and neonatal respiratory support |
| Compliance | IEC 60601-1 |
| Features | Automode function, Wide range modes, Neonatal to adult, Easy to use, Shorter weaning, Increased comfort, Bacteria filters |
Product Overview
Key Features
The Siemens 300A is comprised of 2 main components:
Control Unit: Contains the electronic circuits necessary for control of ventilation (panel and knobs).
Patient Unit: Continually measures flow and pressure with transducers.
Features:
Automode
Neonate to adult patient range
Wide range of ventilation modes
Easy to use
O2 air gas module filters bacteria.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Matrix Medical and Equipments has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Humidification & Ventilation Equipment in bulk from Matrix Medical and Equipments at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. J.p. Singh
Address
No.310,KAKROLA HOUSING COMPLEX, 1st FLOOR, NEAR DWARKA MORE, New Delhi, Delhi, 110059, India
Report incorrect details































