
Siemens Switchgear - Compact Design With Advanced Technology | Shock Resistant, Long Service Life, High Sturdiness
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Switchgear |
| Primary Color | Black |
| Voltage Rating | 480V |
| Current Rating | 60A |
| Contact Material | Silver |
| Mounting Type | DIN rail |
| Dimensions | 100x80x50 mm |
| Usage | Power switching and control for industrial applications, such as motor starting and overload protection. |
| Standards Compliance | IEC 60947 |
| Features | Compact size, Consistent performance, Long lifespan, Durable design, Reliable operation, Shock resistant |
Product Overview
Key Features
Features:
Resistant to shook
Advanced service life
Sturdiness
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Krishna Industrial Corporation has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Switchgear & Allied Products in bulk from Krishna Industrial Corporation at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AHZPC3231D1ZJ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AHZPC3231D1ZJ
Delhi, Delhi
Director
Mr. Basant Chandak
Address
No. 1801/3, 2nd Floor, Nav Durga Market, Bhagirath Palace, Chandani Chowk, Delhi, Delhi, 110006, India
siemens switchgear in Delhi
Report incorrect details
































