


Siemens Soft Starter - Model 3rw4444-6bc44, 480v, 20a, 15kw, Dimensions 300x200x150 Mm | Motor Speed Control For Industrial Applications
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Manufacturer | Siemens |
| Model | 3RW4444-6BC44 |
| Voltage | 480V |
| Current | 20A |
| Power | 15kW |
| Usage | Motor speed control and soft starting for industrial applications such as pumps, fans and conveyors. |
| Dimensions | 300x200x150 mm |
| Features | Motor control, Soft starting, Energy saving, Overload protection, Siemens quality |
| Rated Current | Up to 590 A |
| Phase | Other, 3 Phase |
| Power Supply | AC Supply |
| Cooling Method | Natural and forced ventilation |
| Power Factor | >0.95 |
| Application | Industrial Motor Control |
| Output Type | Other, Three-phase |
| Noise Level | <50 dB |
| Output Current | Up to 590 A |
| Current Range | Up to 590 A |
| Connector Type | Screw terminals |
| Rated Power | Up to 315 kW |
| Operating Temperature | -20AdegC to 60AdegC |
| Working Temperature | -20AdegC to 60AdegC |
| Product Type | Soft Starter |
| Output Power | Up to 315 kW |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | AC 220-690V |
| Voltage Protection | Overvoltage, Undervoltage |
| Efficiency | High (>98%) |
| Material | Polycarbonate/Metal |
| Line Regulation | a%0$?1% |
| Storage Temperature | -40AdegC to 70AdegC |
| Weight | Approx. 6.5 kg |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb servo drive in Bhavnagar
Report incorrect details


































