


Siemens Simatic S5 Controllers
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Protection Level | Other, IP20 |
| Rated Current | 0.5A-2A (per channel) |
| Rated Operation Voltage | 24V DC / 230V AC |
| Operating Voltage | 24V DC / 230V AC |
| Panel Type | Rack Mount |
| Control System | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Protection Class | Class I |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Base Material | Other, Plastic & Metal |
| Way | Modular Multi-Way |
| Current Rating | 2A max (varies by module) |
| Rated Insulation Voltage | 500V |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Cabinet Material | Steel Enclosure |
| Components | CPU, Input/Output (I/O) modules, Power Supply, Communication Processor |
| Connectivity Type | RS232, Parallel Bus |
| Features | Expandable Modules, Reliable Operation, Modular Design |
| Thickness | Standard Modular |
| Product Type | Other, Programmable Logic Controller (PLC) |
| Material | Other, Industrial Grade Plastic, Metal Components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131-2 |
| Surface Color | Other, Beige Grey |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 2A |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 400 x 150 x 250 mm |
| Application | Industrial Automation, Process Control, Machine Automation |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Status Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details


























