


Siemens Simatic Hmi Operator Panel
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Protection Class | Class II |
| Panel Type | Touch Panel |
| Connectivity Type | Ethernet, RS-485, USB |
| Control System | SIMATIC |
| Rated Insulation Voltage | 500 V |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Base Material | Other, Steel |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Components | LCD Display, Control Buttons |
| Rated Current | 1.0 A |
| Protection Level | IP65 |
| Cabinet Material | Sheet Metal |
| Current Rating | 1.0 A |
| Features | Programmable Functions, User-friendly Interface |
| Thickness | 60 mm |
| Cooling System | Fanless |
| Way | Multi-way control |
| Product Type | Other, HMI Operator Panel |
| Material | Other, Polycarbonate, ABS |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131, EN 61131 |
| Surface Color | Other, Light Grey |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Dimension (L*W*H) | 240 mm x 180 mm x 60 mm |
| Application | Industrial Automation |
| IP Rating | Other, IP65 |
| Display Type | Other, TFT LCD |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
hmi operator panels in Bhavnagar
Report incorrect details



































