


Siemens Sensor Controller 4x/ip65
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Features | Weatherproof, Dustproof, Easy Installation |
| Panel Type | Surface Mount |
| Protection Level | IP65 |
| Rated Operation Voltage | 250 V AC |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Components | Relay, Sensor Interface Terminals, Indicator LEDs |
| Way | 4 Way |
| Current Rating | 10A |
| Rated Insulation Voltage | 400 V |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Protection Class | Class II |
| Control System | Microcontroller Based |
| Cooling System | Natural Air Cooled |
| Cabinet Material | Industrial Grade Polycarbonate |
| Connectivity Type | Terminal Connection |
| Thickness | 1.5 mm |
| Rated Current | 10A |
| Operating Voltage | 220-240 V AC |
| Product Type | Other, Sensor Controller |
| Material | Other, High-Grade Polycarbonate |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 60529, EN 60947 |
| Surface Color | Other, Light Grey |
| Rated Voltage | 250 V |
| Frequency (MHz) | 50 / 60 Hz |
| Maximum Output Current | 10A |
| Dimension (L*W*H) | 180 x 180 x 95 mm |
| Application | Industrial Automation, Process Control |
| IP Rating | Other, IP65 |
| Display Type | Other, LED Status Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details




























