





Siemens S5 Cpu
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Insulation Material | Plastic Composite |
| Efficiency | High |
| Surface Finish | Matte |
| Feature | Hot Swappable, Expandable IO, Diagnostic LED |
| Humidity % | Max 95% (non-condensing) |
| Connector Type | Terminal Block |
| IP Rating | IP20 |
| Overheating Protection | YES |
| Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Rack/Panel Mounted |
| Operating Temperature | 0AdegC to +60AdegC |
| Product Type | PLC Central Processing Unit |
| Application | Automation, Industrial Control |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | Low Power Consumption |
| Output Type | Digital & Analog (Module Based) |
| Color | Beige-Grey |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 200mm x 80mm x 120mm |
| Weight | Approx 400 g |
| Phase | Single |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Size | Standard S5 Compact |
| Material | Industrial Grade Plastic, Metal Modules |
| Connection Type | Terminal / Rack Mount |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details

































