
Semi Automatic Vegetable Cutting Machine (1 Hp)
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 1 HP |
| Capacity | 200-400 kg/hr |
| Cutting Length | 20-50 mm |
| Cutting Thickness | 2-6 mm |
| Material | Stainless steel |
| Cutting Methods | Slice, Dice, Mince, Shred |
| Automation | Semi-automatic |
| Features | Fast shredding, High capacity, Multifunctional, Easy operation, Durable design, Efficient cutting, Versatile slicing |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 25-30 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | Delhi |
Product Overview
Key Features
Specification-
Automation Grade :Semi-Automatic
Cutting Capacity :200-400 kg/hr
Max Cutting length :20-30 mm, 30-40 mm, 40-50 mm
Max Cutting Thickness :2-4 mm, 4-6 mm
Cutting Method :Slice, Dice, Mince, Shred
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
22ASYPV7664H1ZT
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 22ASYPV7664H1ZT
Raipur, Chhattisgarh
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Hussain
Address
Mangala Para, MG Road, Dr Virdi Gali, Raipur, Chhattisgarh, 492001, India
vegetable cutting machine in Raipur
Report incorrect details









































