
Semi Automatic Thread Book Sewing Machine - Modern Technology Construction, Versatile Designs & Sizes | Smooth Operation For Enhanced Efficiency
Price: 80000.00 INR / Piece
(80000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel |
| Dimensions | 1000x600x1200mm |
| Power | 1.5kW |
| Voltage | 220V |
| Weight | 200kg |
| Sewing Speed | 1000 stitches/min |
| Needle Size | 10# |
| Features | High Speed, Durable, Easy Operation, Low Maintenance, Efficient, Precise Stitching, Reliable |
| Payment Terms | Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Brand Name | PARKASH MECHANICAL WORKS PVT. LTD. |
| Price | 80000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PARKASH MECHANICAL WORKS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Machineries in bulk from PARKASH MECHANICAL WORKS PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
GST NO
03AACCP7712P1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AACCP7712P1Z7
Amritsar, Punjab
DIRECTOR
Mr. Rajinder Singh Sehmi
Address
factory no- 369, FOCAL POINT, MEHTA ROAD, near focal point, Amritsar, Punjab, 143001, India
automatic sewing machines in Amritsar
Report incorrect details







































