
Semi Automatic Surface Grinder Machine, Automatic Grade: Semi-automatic
Price: 75000.00 INR / Piece
(75000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Model | SAGM-100 |
| Spindle Speed | 1450 RPM |
| Table Size | 300x150 mm |
| Wheel Size | 300mm |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Usage | Surface grinding of metals, plastics and other materials. Suitable for small-scale applications. |
| Weight | 200kg |
| Features | Precise grinding, Surface finishing, Semi-automatic, Efficient operation, Durable design |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | Bravo Industries |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Price | 75000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Bravo Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Grinding & Milling Machinery in bulk from Bravo Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1963
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03AABPH8636C1Z7
Payment Mode
Cash on Delivery (COD)
Certification
ISO 9001:2002
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AABPH8636C1Z7
Batala, Punjab
proprietor
Mr. Ravinder Handa
Address
B-11, Industrial Estate, Near Sadar Police Station Batala, Batala, Punjab, 143505, India
automatic surface grinding machine in Batala
Report incorrect details

































