
Semi Automatic Strapping Mk
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model | PW-316H Lexus |
| Dimension | 910 x 580 x 750 mm |
| Weight | 95 kg |
| Power | AC110, 220V |
| Strap width | 6,9,12,15 mm |
| Tension | 15-50 kgs |
| Speed | 2.0 sec./strap |
| Features | Heavy-duty packing, Easy maintenance, PCB control, Continuous packing, High speed |
Company Details
Strips India, Registered in 2011 at Faridabad in Haryana, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier of Straps in India. Strips India is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Semi Automatic Strapping MK, Strips India has made a reputed name for itself in the market with high-quality Air Angle Grinder, Air Orbital Sander, Electric Chain Saw Sharpener, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Strips India has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Straps in bulk from Strips India at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Strips India has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Straps in bulk from Strips India at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
GST NO
06AABPL6527A1Z7
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AABPL6527A1Z7
Rating
Faridabad, Haryana
Marketing Manager
Mr. Keshav Ladia
Address
Plot No. 28, Block-E, Sanjay Colony, Sec-23, Welcome Industrial Complex, Faridabad, Haryana, 121004, India
Straps in Faridabad
Report incorrect details





















