
Semi Automatic Strapping Machine - 100 Kg Weight, 3 Sec Per Strap Speed | Spacious, Corrosion Resistant, Energy Efficient, Seamless Finish
Price: 61360.00 INR
(52000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
61360.00 INR / Piece
Weight :
100.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Type | semi automatic |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Strapping Speed | 3 sec per strap m/s |
| Weight (kg) | 100 Kilograms (kg) |
| Warranty | one year |
| FOB Port | door delivery |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Delivery Point (DP), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 20 Per Day |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | Tamil Nadu |
| Brand Name | SECURE PACKAGING PVT. LTD. |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Breadth | 18.00 in |
| Pkg Box Height | 24.00 in |
| Price | 52000.00 INR (Approx.) |
| Max Quantity | 10 |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| Weight | 100.00 Kilogram |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| MRP | 61360.00 INR |
| Min Quantity | 1 |
| Shipping Type | free |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Length | 24.00 in |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Features:-
Spacious
Resistant To Corrosion
Seamless In Finish
Energy Efficient
Non Corrosive
Non Abrasive
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SECURE PACKAGING PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Strapping Machines from SECURE PACKAGING PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
2007
GST NO
33AAOCS2406F1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAOCS2406F1ZL
Chennai, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Name
Mr. Ramachandran
Address
e-9, doshi garden, vadapalani, Chennai, Tamil Nadu, 600026, India
semi automatic strapping machine in Chennai
Report incorrect details







































