



Semi - Automatic Strapping Machine Regular High Table
Price: 40354.82 INR / Piece
(34199.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
40354.82 INR / Piece
Weight :
97.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Light Grey & Blue |
| Type | Semi-Automatic Strapping Machine (Regular High Table) |
| Material | Mild Steel Body |
| Capacity | Up to 60 kg |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | Other, PCB Based |
| Cutting Thickness | Adjustable, up to 1.2 mm |
| Strapping Speed | 1.5 sec/strap |
| Selection Mode | Other, Manual/Automatic |
| Dimension (L*W*H) | 900 x 570 x 750 mm |
| Weight (kg) | 90 kg |
| FOB Port | Mumbai |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Paypal, Cash Against Delivery (CAD) |
| Supply Ability | 5 Per Week |
| Delivery Time | 10 Days |
| Sample Available | No |
| Packaging Details | Machine Dimensions: Approx. 1025 450 925 mmSealing Width: 12 mm (customizable)Power: ~1400 WNet Weight: ~90 100 kg (varies with configuration)Packaging Type: Export-standard wooden crate with protective wrapping (foam & film)Delivery: Machine packed safely to avoid damage during transport; available with user manual, spare heating elements, and tool kit. |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | sso |
| Color | Light Grey & Blue |
| Pkg Box Breadth | 800.00 inches |
| Price | 34199.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | Upack |
| Shipping Type | free |
| Stock Quantity | 5 |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Height | 1500.00 inches |
| MRP | 40354.82 INR |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Length | 2500.00 inches |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Weight | 97.00 Kilogram |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, UNIQUE PACKAGING MACHINES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Strapping Machines in bulk from UNIQUE PACKAGING MACHINES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2011
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
08AMSPG1975C1ZW
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
ISO9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AMSPG1975C1ZW
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr. Ashok
Members since
11 Years
Address
24A, 24B, Main Khatu Shyam Ji Road, Kalyan Nagar, Road No 5, VKI Area, Sikar Road, Jaipur, Rajasthan, 302013, India
table top strapping machine in Jaipur
Report incorrect details


































