
Semi Automatic Strapping Machine - Hds Madurai
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Intero
In Stock
Product Specifications
| Type | Semi Automatic Strapping Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | Maximum 50 kg |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | Other, PCB Controlled |
| Cutting Thickness | 0.6 mm |
| Strapping Speed | 1.5 seconds/strap |
| Selection Mode | Manual |
| Dimension (L*W*H) | 900 mm x 580 mm x 750 mm |
| Color | Blue & Silver |
| Weight (kg) | 90 kg |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 25 Per Month |
| Delivery Time | 2 Days |
| Main Domestic Market | South India, Karnataka, Kerala, Pondicherry, Tamil Nadu |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAGCI4794N1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAGCI4794N1ZZ
Coimbatore, Tamil Nadu
Director
Mr Devakumar
Members since
5 Years
Address
No. 10, Bharathi Street, Om Sakthi Industrial Nagar, Chinnavedampatti (PO), Coimbatore, Tamil Nadu, 641049, India
semi automatic strapping machine in Coimbatore
Report incorrect details


































