
Semi Automatic Strapping Machine - Durable Steel Frame | Efficient High-speed Operation, Easy-to-use Interface, Adjustable Tension Settings
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Skn Industries
In Stock
Product Specifications
| Noise Level | Low |
| Application | Packaging Industry |
| Usage | Strapping and Securing Packages |
| Features | Durable Portable Energy Efficient |
| Power Supply | 220 V / 50 Hz |
| Type | Other, Strapping |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other, Ease of Operation |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Strapping Machine |
| Capacity | 30 straps/min |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Other, Semi Automatic |
| Control System | Other, Manual |
| Drive Type | Electric |
| Power | 0.65 kW |
| Voltage | 220 V |
| Weight (kg) | 100 kg |
| Dimension (L*W*H) | 895 mm x 565 mm x 735 mm |
| Color | Blue and White, Other |
| Warranty | 1 Year |
| Sealing Type | Heat Sealing |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09ACKFS7306M1ZI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09ACKFS7306M1ZI
Greater Noida, Uttar Pradesh
Director
Ms Navneet Kaushik
Members since
13 Years
Address
PLOT NO-133A, VILLAGE SAKIPUR, Greater Noida, Uttar Pradesh, 202004, India
semi automatic strapping machine in Greater Noida
Report incorrect details










































