
Semi Automatic Strapping Machine - 220v, 50hz | Tough Build, Easy Installation, Low Maintenance, 56kg Weight, 910x580x730mm Dimensions
Price: 59000.00 INR / Piece
(50000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
65000.00 INR / Piece
Weight :
65.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Dimension (L*W*H) | 910x580x730 Millimeter (mm) |
| Weight (kg) | 56 Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Letter of Credit (L/C), Western Union, Paypal, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | Corrugated box |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Central America, South America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Height | 73.00 cm |
| Shipping Type | order_percent |
| Weight | 65.00 Kilogram |
| GSTIN | 18% |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Length | 91.00 cm |
| Price Type | fixed |
| MRP | 65000.00 INR |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | MAHARASHTRA PLASTIC & INDUSTRIES |
| Price | 50000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Breadth | 58.00 cm |
| Stock Quantity | 10 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Sealing Method : Heat Sealing
Features : Tough Construction, Easy Installation , Less Maintenance
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MAHARASHTRA PLASTIC & IND has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Strapping Machines in bulk from MAHARASHTRA PLASTIC & IND at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
80
Establishment
1962
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
26AABFM0655Q1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 26AABFM0655Q1ZZ
Diu, Dadra and Nagar Haveli and Daman and Diu
Accepts only Foreign inquiries
Vice President
Mr. Manoj Chore
Address
Plant Add: B.No. Plot No. 110/7 And 110/8, Daman Industrial Estate, Village Kadaiya, Diu, Dadra and Nagar Haveli and Daman and Diu, 396210, India
Report incorrect details
































