
Semi-automatic Sludge Dewatering Filter Press
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Semi-Automatic Sludge Dewatering Filter Press |
| General Use | Sludge Dewatering and Filtration |
| Material | Other, Mild Steel |
| Type | Semi-Automatic |
| Capacity | 1000-5000 Liters/Hour (varies by model) |
| Weight (kg) | 1200-1800 kg |
| Computerized | No |
| Automatic | Other, Semi-Automatic |
| Ozone Generator | No |
| UV Sterilizer | No |
| Control System | Other, Manual/PLC Based |
| Filter Bag No. | Up to 40 Plates |
| Filter Area | 5-40 mA2 (as per configuration) |
| Flow Rate | Up to 10 mA3/hr |
| Voltage | 415 V, 3 Phase |
| Motor | Other, 1.5-3 HP |
| Dimension (L*W*H) | 3500 x 900 x 1100 mm (approx.) |
| Feature | Other, Corrosion Resistant, High Efficiency, Low Maintenance |
| Color | Blue/White |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ASEPS9270J2Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ASEPS9270J2Z8
Vadodara, Gujarat
Proprietor
Mr. Dipen Sheth
Members since
6 Years
Address
Survey Block No. 332, Por-Kayavarohan Road, Beside "D" Mart Ware House, At & Po : Ankhi, Por, Vadodara, Gujarat, 391243, India
dewatering screw press in Vadodara
Report incorrect details










































