
Semi Automatic Servo Filling Machine - Metal Build, 220-315 Volt | High Efficiency, Low Noise, User Friendly, Rugged Design, Minimal Maintenance
Price: 413000.00 INR / Unit
(350000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
450000.00 INR / Number
Weight :
200.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Color | Silver |
| Product Type | Semi Automatic Servo Filling Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Chemical, Food, Medical, Beverage |
| Packaging Material | Metal |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | Human Machine Interface |
| Drive Type | Electric |
| Voltage | 220-315 Volt (v) |
| Weight (kg) | 200 Kilograms (kg) |
| Feature | High Performance, Lower Energy Consumption, High Efficiency, Simple Control |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 21 Days |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Shipping Type | order_percent |
| Pkg Box Height | 54.00 in |
| Returnable | No |
| Max Quantity | 10 |
| Min Quantity | 1 |
| Weight | 200.00 Kilogram |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Length | 36.00 in |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 300 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Price | 350000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Number |
| Shipping Rate | 10.00 |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Number |
| Brand Name | ALFA INDUSTRIES |
| GSTIN | 18% |
| MRP | 450000.00 INR |
| Color | Silver |
| Pkg Box Breadth | 36.00 in |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Mounting : Free Stand
Features:-
Hassle free performance
Low maintenance
User friendly operation
Trouble free performance
Rugged construction
Requires minimal maintenance
Features:-
Hassle free performance
Low maintenance
User friendly operation
Trouble free performance
Rugged construction
Requires minimal maintenance
Company Details
ALFA INDUSTRIES, Established in 2016 at Ahmedabad in Gujarat, is a leading Exporter,Importer,Manufacturer,Supplier,Trading Company of Liquid Filling Machines in India. ALFA INDUSTRIES is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Semi Automatic Servo Filling Machine, ALFA INDUSTRIES has made a reputed name for itself in the market with high-quality 2 head automatic Liquid Filling Machine, 6 Head Oil Filling Machine, 6 Head Filling Machine, etc.
Focusing on a customer-centric approach, ALFA INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Liquid Filling Machines in bulk from ALFA INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, ALFA INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Liquid Filling Machines in bulk from ALFA INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24CWFPR7177A1ZG
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24CWFPR7177A1ZG
Rating
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Ashish
Members since
2 Years
Address
No. 551/58B, Viratnagar Road, Ahmedabad, Gujarat, 382415, India
can filling machine in Ahmedabad
Report incorrect details



























