
Semi Automatic Sealing Cutting Machine
Price: 220000.00 INR / Piece
(220000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Drive Motor | Single phase induction motor |
| Color | Other, Blue & Silver |
| Product Type | Bag Sealing & Cutting Machine |
| General Use | HD PP HM Bags Cutting & Sealing |
| Material | Other, Iron, Electrical Parts, Servo, Electrical, Motor |
| Type | Other, Semi Automatic Sealing Cutting Machine |
| Capacity | 70 Pieces/1 min |
| Weight (kg) | Approx 135 kg |
| Computerized | No |
| Automatic | Other, Semi Automatic |
| Cutting Speed | 70 pieces/minute |
| Cutting Thickness | Up to 0.2 mm |
| Cutting Function | Other, Sealing and Straight Cutting |
| Cooling System | Other, Air cooled |
| Drive Type | Other, Mechanical |
| Voltage | 220V, Single Phase |
| Dimension (L*W*H) | 1420 x 600 x 1200 mm |
| Feature | Other, Semi-automatic operation |
| Motor | 0.5 HP motor |
| Mechanical Precision | 1 mm |
| Software Detail | Manual operation, no software |
| Cutting Method | Heat and mechanical cutting |
| Control System | Manual/Panel Control |
| Cutting Material | HD, PP, HM plastic bags |
| Cutting Area | 450 mm x 600 mm |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 220000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Brand Name | Shivam Machinery |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Color | Other, Blue & Silver |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07BEOPK6924C1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07BEOPK6924C1ZF
Delhi, Delhi
Director
Ms. Aarti
Members since
1 Years
Address
A-250, Ground Floor, Bunkar Colony, Ashok Vihar IV, Delhi, Delhi, 110041, India
cutting sealing machine in Delhi
Report incorrect details


























