
Semi Automatic Scrub Station - Stainless Steel, Space Saving Design | Foot Operated, User Friendly For Hospitals & Clinics
Price: 76700.00 INR / Piece
(65000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
76700.00 INR / Piece
Weight :
160.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Height | 1200 mm |
| Power | 150 W |
| Phase | Single Phase |
| Properties | Corrosion Resistant, Durable, Easy to Clean |
| Material | Stainless Steel 304 Grade |
| Treatment Type | Hand Hygiene |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Application | Hospital & Laboratory Hand Washing |
| Display Type | LED |
| Temperature Range | Ambient to 50AdegC |
| Suitable For | Hospitals, Clean Rooms, Laboratories |
| Color Code | Silver/Grey |
| Weight | 95 kg |
| Shape | Rectangular |
| Dimension (L*W*H) | 1800 mm x 600 mm x 1200 mm |
| Product Type | Semi Automatic Scrub Station |
| Frequency | 50 Hz |
| Function | Hand Scrub |
| Storage Capacity | Dual Wash Basin |
| Use | Pre-Surgical Scrubbing, Hand Wash |
| Power Source | Electric |
| Display | Digital Timer |
| Voltage | 220 V AC |
| Payment Terms | Others, Cheque |
| Supply Ability | 1 Per Month |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Packaging Details | carton box |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Height | 54.00 inches |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Price | 65000.00 INR (Approx.) |
| Weight | 160.00 Kilogram |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Length | 48.00 inches |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color Code | Silver/Grey |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Brand Name | MEDITRIC INSTRUMENT CO. |
| GSTIN | 18% |
| Shipping Type | free |
| Price Type | fixed |
| MRP | 76700.00 INR |
| Pkg Box Breadth | 27.00 inches |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Dealer
Employee Count
10
Establishment
1994
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AAHPD4450E1Z5
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAHPD4450E1Z5
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Rajesh Dhingra
Members since
9 Years
Address
I-205, Sector-3, DSIDC, Bawana, Delhi, Delhi, 110039, India
Medical Equipment in Delhi
Report incorrect details





















