
Semi Automatic Scrap Baling Press Machine - New Ms Material | Industrial Usage, Efficient And Durable Design
Price: 430000.00 INR / Unit
(430000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
1014800.00 INR / Unit
Weight :
4.00 Tonne
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Nominal Force | 60 Ton |
| Usage | Industrial |
| Power Source | Other, Electric |
| Condition | New |
| Dimension (L*W*H) | 2300 mm x 1400 mm x 2100 mm |
| Product Type | Scrap Baling Press Machine |
| Power(W) | 7500 W |
| Voltage | 415 V |
| Motor | 7.5 HP Three Phase |
| PLC System | Not Included |
| Solenoid Valve | Yes |
| Pre-Fill Valve | Yes |
| Proportional Valve | No |
| Pressure Gauge | Yes |
| Max Opening Distance | 900 mm |
| Working Table Size | 1000 mm x 600 mm |
| Supply Ability | 2-3 Per Week |
| Delivery Time | 15-60 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 430000.00 INR (Approx.) |
| MRP | 1014800.00 INR |
| Pkg Box Height | 96.00 in |
| Shipping Type | free |
| Pkg Box Breadth | 36.00 in |
| Currency | INR |
| Weight | 4.00 Tonne |
| Returnable | No |
| Pkg Box Length | 96.00 in |
| Min Quantity | 1 |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 15 |
| Brand Name | URMI ENGINEERING |
| Max Quantity | 10 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AIRPM1472B2ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AIRPM1472B2ZE
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Pradeep Maurya
Members since
6 Years
Address
B No. D-3, Mangal Industrial Estate, Ph 1,G. I. D. C., Naroda, Ph 2, G. I. D. C., Opp. Jesco Pump, Ahmedabad, Gujarat, 382330, India
metal scrap baling press in Ahmedabad
Report incorrect details

































