
Metal Semi Automatic Rotti Making Machine
Price: 175000.00 INR / Unit
(156250.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
175000.00 INR / Inch
Weight :
200.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Rotti Making Machine |
| General Use | Chapati Making |
| Material | Metal |
| Automatic | Yes |
| Voltage | 220-240 Volt (v) |
| Supply Ability | 5 Per Week |
| Delivery Time | 1-7 Days |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Main Domestic Market | Haryana |
| Price | 156250.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 25 |
| Currency | INR |
| Unit Type | Inch/Inches |
| Pkg Box Breadth | 30.00 cm |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Height | 54.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Length | 84.00 cm |
| Brand Name | K Star India |
| GSTIN | 12% |
| Mop | 1 |
| Shipping Rate | 3.00 |
| Packsize | 1 |
| MRP | 175000.00 INR |
| Max Quantity | 20 |
| Min Quantity | 4 |
| Returnable | No |
| Weight | 200.00 Kilogram |
| Shipping Type | order_percent |
| Product Unit | 4 Inch/Inches |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Capacity : 1000 Chapati/Hr.
Size of Chapati : 4 to 7
Thickness of Chapati : 1.3 mm to 3 mm
Colour : Light Brown
Appearance : Soft with Puffed Layer
Body : Stainless Steel
Weight of Chapati : 25-55 Gr.
Size of Machine : 7 x 2.5 x 4.5
Power Required : Approx 1.5 Kw.
Gas Consumption : 2.25 Kg. Approx
LPG Pressure : 5 P.S.I. to 7 P.S.I
Weight of Machine : 220Kg. (Approx)
Operator : 1 unskilled
Motor : 1/2 HP Single Phase
Easy to use and maintain
Comes with Two tier baking Oven
Additional 4 Coated Pressing Plate & 2 Heating Element
Company Details
Manufacturer of All types of Bakery Equipment like Chapati Making Machine, Noodles Making Machine, Deck Oven, Rotary Oven, Electric Tandoor, Bakery Freezer, etc. and also deals in Laboratory, Pharmacy, research, Pathology and Milk Testing Instruments.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
5
Establishment
2021
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AYUPA3535E1ZK
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Certification
ISO - 9001 - 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AYUPA3535E1ZK
Ambala, Haryana
Proprietor
Mr Keshav Aggarwal
Address
1, Sunder Lal Market, GT Road, Near Bharat Filling Station, Ambala, Haryana, 133004, India
compact chapati making machine in Ambala
Report incorrect details









































