
Precision Lathe Machine - 250mm Height Of Centre, 490mm Swing Over Bed, 965mm Distance Between Centers, 55mm Spindle Bore, 32-1650 Rpm Motor Power | Metalworking, Precision Machining
Price: 300000.00 INR / Unit
(300000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Swing Over Bed | 490 mm |
| Distance Between Centers | 965 mm |
| Spindle Bore | 55 mm |
| Spindle Speed | 32-1650 RPM |
| Motor Power | 3 kW |
| Usage | Metalworking, precision machining of cylindrical parts |
| Bed Length | Variable |
| Features | Precision Turning, High Accuracy, Durable Design, Versatile Tooling, Efficient Operation |
| Color | Grey & Blue |
| Product Type | Other, Precision Lathe Machine |
| Material | Cast Iron |
| Cutting Thickness | 0.5-25 mm (depending on tool and workpiece) |
| Cutting Speed | 35-2000 RPM (variable) |
| Automatic Grade | Other, Semi-Automatic |
| Control System | Other, Manual Gear & Lever |
| Max. Swing Diameter | 770 Millimeter (mm) |
| Voltage | 415 V (Three Phase) |
| Weight (kg) | 1050 kg |
| Dimension (L*W*H) | 1800 mm x 800 mm x 1200 mm |
| Capacity | 500 mm between centers |
| Feature | Other |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 20 Per Month |
| Delivery Time | 4-5 Days |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, Africa, South America, Western Europe, Eastern Europe, Middle East |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Color | Grey & Blue |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Price | 300000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Brand Name | UMA ENTERPRISE |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, UMA ENTERPRISE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Lathe Machine in bulk from UMA ENTERPRISE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AMOPB4137H1Z9
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AMOPB4137H1Z9
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr Paresh Patel
Members since
12 Years
Address
Vavdi Ind. Area, Survey No.18, Plot No. 4, Opp. Poonam Dumper Street, Near Moonlight Marble, Rajkot, Gujarat, 360004, India
precision lathe in Rajkot
Report incorrect details





































