
Semi Automatic Pp Sheet Extrusion Line
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Extrusion Line |
| Dominant Color | Blue |
| Material | Steel, PP |
| Power | 100-500 kW |
| Capacity | 500-2000 kg/hr |
| Dimensions | 10-20m |
| Weight | 5000-10000 kg |
| Usage | PP sheet production |
| Automation | Semi-automatic |
| Safety Standards | CE |
| Features | High performance, Optimum efficiency, Sturdy construction, Long lifespan, Easy operation, Low maintenance |
Product Overview
Key Features
Based on automatic operations, this Semi Automatic PP Sheet Extrusion Line is widely used to manufacture polypropylene films. The provided machine has excellent fluency, negligible maintenance, long functional life and easy operations. Using quality approved components and sophisticated techniques, this Semi Automatic PP Sheet Extrusion Line is manufactured by our dexterous professionals at our production premises.
Company Details
Welcome to SHANTOU DONGHE MACHINERY CO.LTD An IntroductionStarted business with the name Longhua Plastic Stationery Equipment Factory / East-One in the year 2001. Today, we are known with the name- Shantou Donghe Machinery Co., Ltd. as a prestigious manufacturer, exporter and researcher of PP Blown Film Machine, Polypropylene Stationery Making Machine, File Folder Making Machine, Photo Album and Name Card Album Production System, and
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2001
Working Days
Monday To Saturday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shantou, Guangdong
Name
Ms Yang
Address
South side of Qingnian Rd, Yuepu Jinping District, Shantou, Guangdong, 515064, China
Report incorrect details































