
Semi Automatic Powder Mixer Machine Efficiency: High
Price: 295000.00 INR / Unit
(250000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
295000.00 INR / Unit
Weight :
400.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Type | Other |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 100-500 Kg/hr |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Days after Acceptance (DA), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 10 Per Day |
| Delivery Time | 2 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Available as per customer demand |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Eastern Europe, Middle East, Africa, Central America, South America, Asia, North America, Australia |
| Main Domestic Market | All India |
| Shipping Type | order_percent |
| MRP | 295000.00 INR |
| Pkg Box Breadth | 24.00 in |
| Price | 250000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | Dhruvesh Industries |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Weight | 400.00 Kilogram |
| Stock Quantity | 5 |
| GSTIN | 18% |
| Unit Type | Unit/Units |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Returnable | No |
| Pkg Box Length | 24.00 in |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Height | 48.00 in |
| Max Quantity | 10 |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Phase-Single Phase
Frequency-50/60 Hz
Power-1-10 HP
Power Source-Electric
Company Details
DHRUVESH INDUSTRIES IS ESTABLISHED FROM 2000, WE ARE THE LEADING MANUFACTURER & EXPORTER OF ALL TYPES OF VERTICAL POUCH PACKING MACHINES FOR GRANULES, POWDER, LIQUID & PASTE ETC AND POWDER FILLING LINE WITH ITS SPARES & SERVICES.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Employee Count
10
Establishment
2000
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AIDPP2765N1ZV
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AIDPP2765N1ZV
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Marketing Manager
Mr Manoj Panchal
Members since
4 Years
Address
18, Ravi Industrial Estate, Opp. Maniar Trailor, B/h Ajit Mills, Rakhial, Ahmedabad, Gujarat, 380023, India
detergent powder mixer machine in Ahmedabad
Report incorrect details







































