
Semi Automatic Polishing Machine
Price: 1 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Form | Floor Mounted |
| Power Source | Electric |
| Power | 1.5-2.2 kW |
| Application Areas | Other, Industrial Workshops, Fabrication Units, Stone Processing |
| Application Surface | Metal, Granite, Marble |
| Finish Type | Other, Glossy or Matte (depend on application) |
| Accessories | Abrasive pads, polishing wheels |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Polish Type | Other , Wet and Dry |
| Usage & Applications | Surface Polishing and Finishing |
| Type | Semi Automatic Polishing Machine |
| Material | Stainless Steel and Mild Steel |
| Capacity | 2-5 tons per day |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Other, Semi Automatic |
| Transparency | Opaque |
| Thickness | 5-10 mm (body panel) |
| Air Pressure | 5-7 bar (if pneumatic components present) |
| Heating System | Not Included |
| Voltage | 220-240 V |
| Size | Custom/Standard (Approx. 1000mm x 600mm x 1000mm) |
| Weight | 120-150 kg |
| Color | Blue and Metallic Grey |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
1995
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AJHPP7157K1ZN
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AJHPP7157K1ZN
New Delhi, Delhi
Director
Mr. Vishal
Members since
15 Years
Address
Khasra No. - 50/1, Swarn park Industrial Area, Near Prem Nagar Phatak, Mundka, New Delhi, Delhi, 110041, India
Polish & Polishing Material/Machinery in New Delhi
Report incorrect details





















