
Semi Automatic Plastic Moulding Machine
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Clamping Force | 50-100kN |
| Injection Capacity | 50-200g |
| Dimensions | 2000 x 1500 x 1000mm (Approx) |
| Weight | 1000-2000kg |
| Power | 10-20kW |
| Material | Steel/Aluminum |
| Usage | Plastic part molding, various product types, low to medium volume production |
| Safety Compliance | CE |
| Features | High functionality, Optimum performance, Low maintenance, Durable design, Efficient operation, Easy to use |
Product Overview
Key Features
Features:
High functionality
Optimum performance
Low maintenance
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHREE SIDDHI VINAYAK ENGINEERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Machinery & Parts in bulk from SHREE SIDDHI VINAYAK ENGINEERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Name
Mr. Sanjeev Kumawat
Address
PLOT NO.3001, PHASE-4, G.I.D.C. VATVA, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
plastic blow moulding machines in Ahmedabad
Report incorrect details





































