
Semi Automatic Pine Apple Slicer - 1 H.p. Motor | Efficient Pineapple Slicing, Semi-automated Operation For Consistent Results
Price: 129800.00 INR
(110000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
210000.00 INR / Piece
Weight :
8.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Feeding System | Manual Loading |
| Function Type | Mixing Other, Slicing and Coring |
| Operating Temperature | Ambient |
| Noise Level | Low (Manual Operation) |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Speed Mode | other, Single Speed (Depends on User) |
| Machine Type | Fruit Slicer |
| Color | Other, Stainless Steel Silver |
| Features | Corer and Slicer Combo, Non-Slip Foot Base, Rust Resistant |
| Power Source | Manual |
| Product Type | Fruit Slicing Machine |
| General Use | Slicing and Coring Pineapples in Food Processing Units |
| Material | Other, Food Grade Stainless Steel |
| Type | Other, Manual/Semi-Automatic Slicer |
| Capacity | 60-80 Pineapples per Hour |
| Weight (kg) | Around 15 kg |
| Product Shape | Other, Round Core Slices |
| Computerized | No |
| Automatic | Other, Semi-Automatic |
| Control System | Other, Manual Handle / Lever System |
| Installation Type | Other, Portable |
| Voltage | 220V |
| Power | Non-Electric / Manual Operation |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 400 x 250 x 300 mm |
| Raw Material | Other, Fresh Pineapple |
| Feature | Other, Easy Operation, Uniform Slicing, Corer Included |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Max Quantity | 10 |
| Shipping Type | order_percent |
| Weight | 8.00 Kilogram |
| GSTIN | 18% |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Height | 18.00 cm |
| Shipping Rate | 2.00 |
| Pkg Box Length | 14.00 cm |
| Min Quantity | 1 |
| Brand Name | IKON |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Breadth | 16.00 cm |
| MRP | 210000.00 INR |
| Color | Other, Stainless Steel Silver |
| Packsize | 1 |
| Price | 110000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
200Kg. Hr
Company Details
IKON INSTRUMENTS, Established in 2006 at Delhi in Delhi, is a leading Manufacturer,Supplier of Food Processing Machinery in India. IKON INSTRUMENTS is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Semi Automatic Pine Apple Slicer, IKON INSTRUMENTS has made a reputed name for itself in the market with high-quality Agate Mortar Pestle, Aloe Vera Gel Extraction Machine, Apple, Pineapple and Carrot Juicer, etc.
Focusing on a customer-centric approach, IKON INSTRUMENTS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from IKON INSTRUMENTS at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, IKON INSTRUMENTS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from IKON INSTRUMENTS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2006
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07CJRPS9901E1ZP
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque
Certification
ISO 9001 : 2015
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07CJRPS9901E1ZP
Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mrs Nidhi Sharma
Members since
19 Years
Address
Registered Office :- C-241, Jhilmil Colony, Delhi, Delhi, 110095, India
Food Processing Machinery in Delhi
Report incorrect details




















