
Hydraulic Pressure Type Semi Automatic Muruku Making Machine Capacity: 35 Kg/hr
Price: 324500.00 INR / Unit
(275000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
324500.00 INR / Unit
Weight :
380.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Other |
| Product Type | Muruku Making Machine |
| General Use | Muruku Making |
| Capacity | 35 Kg/hr |
| Computerized | No |
| Automatic | No |
| Control System | PLC Control |
| Installation Type | Free Stand |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Warranty | 1Year |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Others, Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Shipping cost will depend on location & volume |
| Main Domestic Market | All India |
| Weight | 380.00 Kilogram |
| Returnable | No |
| Color | Other |
| Pkg Box Breadth | 24.00 in |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 275000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Mop | 1 |
| Shipping Type | free |
| Currency | INR |
| Pkg Box Length | 42.00 in |
| Max Quantity | 100 |
| Min Quantity | 1 |
| MRP | 324500.00 INR |
| Brand Name | OMEGA ENGINEERING |
| Stock Quantity | 100 |
| Pkg Box Height | 60.00 in |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
* Bowl Capacity : 12 Kg
* 2.5 Hp Motor
* More than 20 Products Working
* Dies SS 304
* Single & Three Phase Both Type Available
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, OMEGA ENGINEERING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from OMEGA ENGINEERING at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33CHQPS2682M1ZJ
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33CHQPS2682M1ZJ
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Sundar V
Members since
7 Years
Address
690/2A, Omega Street, Madukkarai Market Road, Sidco P/O, Coimbatore, Tamil Nadu, 641021, India
Food Processing Machinery in Coimbatore
Report incorrect details





















