




Semi Automatic Two Head Lancer Machine - Automatic Grade: Semi-automatic
Price: 188800.00 INR / Piece
(160000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
188800.00 INR / Piece
Weight :
600.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Application Surface | Industrial containers, drums, barrels |
| Application Areas | Other, Barrel and drum manufacturing, recycling units |
| Power Source | Electricity |
| Accessories | Brushes, cleaning heads, safety guard, control panel |
| Color | Green |
| Grade Standard | Industrial |
| Finish Type | Other, Industrial coated |
| Usage & Applications | Surface preparation, rust removal, cleaning and roughening of drums and barrels |
| Power | 2 HP (1.5 kW) motor |
| Form | Machinery |
| Type | Semi Automatic Two Head Lancer Machine |
| Material | MS |
| Capacity | 200-300 pieces per hour |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Thickness | Structural thickness as per industrial standard |
| Air Pressure | 6-8 kg/cm2 |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Size | Medium industrial footprint |
| Weight | Approx. 250-300 kg |
| Warranty | Yes |
| FOB Port | AT OUR FACTORY |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 1 Months |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Height | 90.00 Inches |
| Pkg Box Breadth | 50.00 Inches |
| MRP | 188800.00 INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Weight | 600.00 Kilogram |
| Brand Name | TAJ INDIA MACHINERY |
| GSTIN | 18% |
| Shipping Type | actual |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Length | 65.00 Inches |
| Price | 160000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 2 Piece/Pieces |
| Color | Green |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, TAJ INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Polish & Polishing Material/Machinery in bulk from TAJ INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07BTLPA3284R1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07BTLPA3284R1Z3
Delhi, Delhi
Director
Mr Tanzeem Aehmad
Members since
12 Years
Address
PLOT NO.4C/2, STREET NO.10, VILLAGE SAMAIPUR, Delhi, Delhi, 110042, India
metal polishing machine in Delhi
Report incorrect details









































