


Semi-automatic Hydraulic Sheet Shearing Machine - Blade Material: D2
Price: 1180000.00 INR / Unit
(1000000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
1180000.00 INR / Unit
Weight :
3300.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Blue |
| Type | Hydraulic Shearing Machine |
| Material | MS and S.S |
| Capacity | 6 Milliliter (ML) |
| Computerized | Yes |
| CNC Or Not | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | Human Machine Interface |
| Cutting Size | 2mm to 32mm |
| Cutting Thickness | 3 Millimeter (mm) |
| Cutting Width | 2500 Millimeter (mm) |
| Blade Material | D2 |
| Voltage | 415 Volt (v) |
| Power | 415 Volt (v) |
| Warranty | 1 Years |
| FOB Port | INDIA |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Letter of Credit (L/C) |
| Supply Ability | 15 Per Week |
| Delivery Time | 6 Week |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Standard Packing Or As Per Client's Requirement. |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO , IEC |
| Pkg Box Height | 200.00 cm |
| Weight | 3300.00 Kilogram |
| Mop | 1 |
| Brand Name | Energy Mission |
| Pkg Box Length | 320.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| MRP | 1180000.00 INR |
| Currency | INR |
| Shipping Type | actual |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Color | Blue |
| Stock Quantity | 5 |
| GSTIN | 18% |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 1000000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 125.00 cm |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
300
Establishment
1998
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AACCE6042K1ZR
Payment Mode
Others
Certification
ISO 9001 - 2000, ISO 9001:2008 CERTIFIED COMPANY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AACCE6042K1ZR
Ahmedabad, Gujarat
Sales Manager
Mr Jayesh Patel
Members since
3 Years
Address
Rajvi Icon Office No:-501 to 508, 200ft. S.P Ring Road, Nikol Gam Road, opp. R.K Plaza, opposite KIA Showroom, Nikol Ahmedabad, Gujarat, 382418, India
Report incorrect details































