
Semi Automatic Hydraulic Shearing Machine - 4 To 16 Hold Downs, 1500mm To 4000mm Cutting Lengths, 0.5 - 2.5mm Thickness Range | Reliable Durability, Versatile Cutting Capacity
Price Trend: 200000.00 - 500000.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Type | Other, Semi Automatic Hydraulic Shearing Machine |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | Up to 12 mm Thick, 2500 mm Width (varies with model) |
| Computerized | No |
| CNC Or Not | No |
| Automatic Grade | Other, Semi Automatic |
| Control System | Other, Hydraulic |
| Cutting Size | 2500 mm |
| Cutting Thickness | Up to 12 mm |
| Cutting Width | 2500 mm |
| Blade Material | High Carbon Steel |
| Voltage | 415 V / 3 Phase / 50 Hz |
| Power | 7.5 kW (May vary by model) |
| Dimension (L*W*H) | 3500 mm x 1700 mm x 1800 mm (Approx.) |
| Weight | Approx. 3800 Kg |
| Color | Blue & White (customization available) |
| Supply Ability | 1 Per Month |
| Delivery Time | 1 Months |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
1988
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03AAECJ1034G1Z7
Certification
ISO 9001 : 2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AAECJ1034G1Z7
Amritsar, Punjab
Director
Mr. Ranjit Singh
Members since
11 Years
Address
Plot No. 7, Sudarshan Nagar, 100 Feet Road, Amritsar, Punjab, 143001, India
hydraulic shearing machine in Amritsar
Report incorrect details







































