





Semi Automatic Humidifier Heater Wire Cable - Heater Wire Adaptor For Mr850 Humidifier, Rt-series Breathing Circuits, Surge Protection, Condensation Prevention
Price: 1.00 INR / Piece
(1.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
60
In Stock
Product Specifications
| Accuracy | A+-2% |
| Product Type | Heater Wire Cable for Humidifier |
| Humidity Range | 30% - 95% |
| Treatment Type | Moisture Control |
| Temperature Range | 0AdegC to 80AdegC |
| Suitable For | Semi Automatic Humidifiers |
| Power | 25W |
| Phase | Single Phase |
| Dimension (L*W*H) | Custom Sizes Available |
| Material | Copper Core with High Grade Insulation |
| Weight | Approx. 200g |
| Color Code | Black |
| Shape | Wire/Cable |
| Properties | Heat Resistant, Flexible, Durable |
| Function | Heating and Humidification |
| Application | Humidification Equipment |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Use | Internal Heating/Temperature Control |
| Power Source | Electric |
| Display | No Display |
| Voltage | 220V |
| FOB Port | INR |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 10 Per Day |
| Delivery Time | 3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | BOX PACKING |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Moq | 60 |
| Packsize | 1 |
| Color Code | Black |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 300 |
| Price | 1.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 60 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 60 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 60 |
| Minimum Ordered Packs | 60 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
We at Ted med equipments private limited , believe in the fact that advanced medical equipment support in effective treatment of healthcare which is why we import top brands of health maintaining systems. We are a known and respected name in the public and private healthcare sector for introducing unsurpassed quality standards of medical systems. Our one stop shop is dedicated to serve for better healthcare which is why we maintain strong relationships with all popular companies in the world.
Business Type
Importer, Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
15
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAICT4619D1ZG
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAICT4619D1ZG
Panipat, Haryana
sales executive
Mr Mosin
Members since
6 Years
Address
New Mukhija Colony, Unique Public School Wali Gali, Near - Rs Property, Refinery Road, Panipat, Haryana, 132103, India
medical equipment spares in Panipat
Report incorrect details
























