
Hot And Cold Eva Embossing Machine - Color: Blue
Price: 330000.00 INR / Unit
(330000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Color | Blue |
| Drive Motor | Electric Motor |
| Product Type | Embossing Machine |
| General Use | Embossing EVA and similar materials |
| Material | Other, Steel Frame |
| Type | Other |
| Weight (kg) | Approx. 500kg Kilograms (kg) |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Cutting Thickness | Up to 10mm Millimeter (mm) |
| Cutting Function | Other, Embossing |
| Cooling System | Other, Air-cooled |
| Drive Type | Other, Hydraulic |
| Voltage | 220V/380V Volt (v) |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 1200mm x 600mm x 1500mm Millimeter (mm) |
| Feature | Other |
| Warranty | 1 Year |
| Motor | Integrated Hydraulic Motor |
| Mechanical Precision | High |
| Software Detail | Customizable Parameters |
| Cutting Method | Hot and Cold Press |
| Control System | Digital Control Panel |
| Cutting Material | EVA Material |
| Supply Ability | 10 Per Day |
| Delivery Time | 1-4 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 330000.00 INR (Approx.) |
| Color | Blue |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Brand Name | S B Engg Works |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
– Our Journey The journey of S B Engg Works began humbly in year 2004 from the major industrial regions of Delhi (India). In a short time span, we attained an impressive growth rate in the industry and started developing a large clientele network in varied parts of the country. We have stayed committed to learning and progression so that we can continuously present superior quality standards of machinery for the required industries as well as individuals. Under the leadership of Mr. Dhananjay Kumar Singh, we have been working prolifically as a manufacturer of Hydraulic Embossing Machine, Clicker Press Machine, Travelling Head Clicking Machine and Sticker Cutting Machine. His experience & sharp business acumen in the domain has helped us to
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2004
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07CHLPS0469M1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07CHLPS0469M1ZM
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Dhananjay
Members since
6 Years
Address
Plot No.- 04, KH. No.- 896, Swarn Park Industrial Area, Metro Pillar no- 494, Mundka, Delhi, Delhi, 110041, India
embossing machines in Delhi
Report incorrect details
































