
Semi Automatic Hdpe & Pp Bags Tensile Strength Tester, 500 Kgf
Price: 295000.00 INR / Unit
(250000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
295000.00 INR / Unit
Weight :
140.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Operate Method | Semi Automatic |
| Application | Industrial Use |
| Product Type | Universal Testing Machine |
| Power Supply | Electricity |
| Material | Metal |
| Usage | Testing Work |
| Color | Blue,White |
| Voltage | 440 Volt (v) |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 10 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | As per customer demand. |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Weight | 140.00 Kilogram |
| Unit Type | Unit/Units |
| Brand Name | TechPlast |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Shipping Type | order_percent |
| Pkg Box Length | 60.00 cm |
| Pkg Box Height | 120.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 60.00 cm |
| MRP | 295000.00 INR |
| Stock Quantity | 10 |
| Shipping Rate | 3.50 |
| Price | 250000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Color | Blue,White |
| GSTIN | 18% |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Available Model:- Single Screw ,Twin screw
Least Count: 0.1Kg
Speed Range:- 10 mm/min to 500 mm/min
Cross Travel:- Up to 700 mm
Power: 440 Volts/+N 3 Phase
Company Details
We Techplast Testing Machines, are a prominent plastic testing Equipment Manufacturing Companies of India based in Ahmedabad (Gujarat). Techplast Testing Machines, is a family owned and operated business. We treat all of customers an integral part of family. At Techplast, we just dont sell equipments, we provide solutions. We just dont make clients, we make friends. Our commitment to offer a complete range of efficient Plastic Testing equipments has got only stronger and stronger. We maintain our exceptional quality of plastic testing equipments with zero-tolerance to error. Our products are not only adhering to the stringent National and International Standards.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2019
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AARFT3372K1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AARFT3372K1ZO
Ahmedabad, Gujarat
CEO
Mr Ronak Parekh
Members since
5 Years
Address
Shed No 01, Vinayak Industrial Estate-3, Kathwada-Singarva Road, Opp. Krishna Way Bridge, Asudev Circle, B/h Mahavir Estate, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
tensile strength tester in Ahmedabad
Report incorrect details



































