
Semi-automatic Under Crank Shearing Machine - Stainless Steel, Max Shear Thickness 1-6 Mm, Cutting Size 0-4000 Mm | 60 Strokes Per Min, Human Machine Interface, Industrial Grey And Blue Finish, 1 Year Warranty
Price: 295000.00 INR
(250000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
295000.00 INR / Unit
Weight :
1800.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Industrial Grey and Blue |
| Type | Hydraulic Shearing Machine |
| Material | MS |
| Capacity | 1270 Kg/hr |
| Computerized | Yes |
| CNC Or Not | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | Human Machine Interface |
| Cutting Size | 0-4000 mm |
| Warranty | 1 year |
| Payment Terms | Paypal, Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 1 Months |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| GSTIN | 18% |
| Unit Type | Unit/Units |
| Shipping Type | free |
| Color | Industrial Grey and Blue |
| Min Quantity | 1 |
| Weight | 1800.00 Kilogram |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| MRP | 295000.00 INR |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Price | 250000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Height | 48.00 cm |
| Brand Name | MARUTI MACHINE TOOLS |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Breadth | 30.00 cm |
| Pkg Box Length | 96.00 cm |
| Stock Quantity | 100 |
| Max Quantity | 100 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Max Shear Thickness : 1-2 Mm, 2-3 Mm, 3-4 Mm, 4-5 Mm, 5-6 Mm
Max Shear Width : 0-500 Mm, 500-1000 Mm, 1000-2000 Mm, 2000-3000 Mm, 3000-4000 Mm, >4000 Mm
Brand : Maruti
Automatic Grade : Semi-Automatic
Strokes Per Min : 60
Capacity : 1270 Mm To 3125 Mm
Type : Under Crank Shearing Machine
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MARUTI MACHINE TOOLS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Shearing Machine in bulk from MARUTI MACHINE TOOLS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Wholesaler
Employee Count
30
Establishment
1986
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AADFM2334C1ZY
Payment Mode
Cheque, Letter of Credit (L/C)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AADFM2334C1ZY
Rajkot, Gujarat
Marketing Manager
Mr. Sachin Siddhapura
Address
Dhebar Road South, Atika Industrial Area, Near Orient Mail Speed Transport Carrier, Rajkot, Gujarat, 360002, India
crank shearing machine in Rajkot
Report incorrect details
































