
Semi-automatic Food Processing Machine - Stainless Steel, 1-stage, 0-40 Kw Power, 10-15 Cpm Output | High Efficiency, Manual Control System, 1 Hp Or 3 Hp Motor
Price: 89600.00 INR / Unit
(80000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
99000.00 INR / Unit
Weight :
35.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Food Processing Machine |
| General Use | Food Processing Machine |
| Material | Cast Iron |
| Type | Food Processors |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Control System | Manual |
| Feature | High Efficiency |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 15 Per Day |
| Delivery Time | 15 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | ROYAL GOAT FARM |
| Price | 80000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Breadth | 24.00 cm |
| Returnable | No |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Height | 38.00 cm |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Shipping Rate | 7.00 |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Length | 18.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Currency | INR |
| GSTIN | 12% |
| MRP | 99000.00 INR |
| Weight | 35.00 Kilogram |
| Shipping Type | order_percent |
| Mop | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Machine Power (kw) : 0-40
Machine Type : 1- Stage
Automatic Grade : Semi-Automatic
Material : Stainless Steel
Output : 10-15 CPM
Motor Power : 1 HP or 3 HP
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, M FOOD TECH has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from M FOOD TECH at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Indore, Madhya Pradesh
Proprietor
Mr. Afzan Farooqui
Address
VILALGE DEPALPUR, NEAR KHENDA ROAD, POST AGRA, TALUKA Indore, Madhya Pradesh, 453115, India
pulses processing machine in Indore
Report incorrect details
































