
Semi-automatic External Blasting Machine
Price: 500000.00 INR / Unit
(500000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Frequency | 50 Hz |
| Lubricating System | Manual |
| Noise Level | Below 85 dB |
| Cooling System | Air Cooled |
| Features | Easy operation, robust design, efficient blasting, adjustable pressure |
| Color | Blue & Gray |
| Control System | Other, Push Button Panel |
| Model No | SABM-1500 |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 3 HP |
| Accuracy | 1 mm |
| Power Rating | 2.2 kW |
| Drive | Direct |
| Production Capacity | 20-25 pieces/hour |
| Operating Temperature | 5C to 45C |
| Frame Type | Heavy Duty Welded Frame |
| Machine Type | External Blasting |
| Product Type | Other, Semi-Automatic External Blasting Machine |
| Technology | Other, Abrasive Blasting |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Other, Semi-Automatic |
| Power | 3 HP |
| Pressure | 5-7 Bar (adjustable) |
| Surface Treatment | Other, Blasting Finish |
| Dimension (L*W*H) | 1500 x 900 x 1800 mm |
| Weight (kg) | 350 kg |
| Usage & Applications | Surface cleaning, Rust removal, Paint preparation |
| Delivery Time | 5-10 Days |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Unit Type | Unit/Units |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 500000.00 INR (Approx.) |
| Color | Blue & Gray |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ADL BLASTEK INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Machineries in bulk from ADL BLASTEK INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
45
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
08ABCFA2001J1Z0
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Certification
ISO 9001:2015 ISO 14001:2015 ISO 45001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08ABCFA2001J1Z0
Jodhpur, Rajasthan
CEO
Mr Anil Kumawat
Members since
12 Years
Address
Plot No. 2&3, Khasra No. 247/2, Tanawara Industrial Area, Jodhpur, Rajasthan, 342804, India
portable blasting machine in Jodhpur
Report incorrect details

































