
Semi-automatic Edm Wire Cut Machine - Color: White
Price: 677000.00 INR / Piece
(677000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Model No | EDM-WC6040 |
| Cooling System | Water Circulation |
| Motor Power | 0.75 kW |
| Color | White |
| Features | Digital Panel, Auto Wire Threading, High Precision, Low Power Consumption |
| Frequency | 50 Hz |
| Drive | Servo Motor Drive |
| Voltage | 380 V |
| Lubricating System | Automatic |
| Connectivity Options | USB Port, RS232 Interface |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Operating Temperature | 5-40C |
| Accuracy | 0.005 mm |
| Production Capacity | 15-25 pieces/day |
| Control System | Other, Microprocessor-based CNC Control |
| Frame Type | Heavy Duty Structure |
| Power Rating | 3 kW |
| Noise Level | 75 dB |
| Product Type | Other, Semi-Automatic Edm Wire Cut Machine |
| Technology | Other, Electro Discharge Machining (EDM) |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Other, Semi-Automatic |
| Power | 3 kW |
| Pressure | Atmospheric |
| Surface Treatment | Other, Paint Coated |
| Dimension (L*W*H) | 1700 mm x 1450 mm x 1850 mm |
| Weight (kg) | 800 Kilograms (kg) |
| Warranty | 1 YEAR |
| Usage & Applications | Industrial |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Brand Name | Berlin |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Color | White |
| Price | 677000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Berlin Machineries Private Limited is a leading provider of advanced industrial machinery solutions, specializing in a diverse range of products designed to enhance operational efficiency across various sectors. With over 15 years of industry expertise, we have established a strong presence in both private and government sectors, delivering innovative solutions that meet the highest standards of quality and performance.
Our comprehensive product lineup includes:
- CNC Wirecut EDM
- Sinker EDM
- EDM Drill
- Mirror Finish Sinker EDM
- Double Head Sinker EDM
- Surface Grinders
- Double Column Surface Grinders
- Milling Machines
- Lathe Machines
- Radial Drill Machines and more
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
60
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAICB8441P1Z1
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAICB8441P1Z1
Pune, Maharashtra
Partner
Mr. Sunil
Members since
6 Years
Address
Gat No 45/2/3, Behind Zomato Godown Beside Omega Door Chimbli Phata, Pune, Maharashtra, 412105, India
edm wire cut machine in Pune
Report incorrect details






























