
Semi-automatic Dft T-shirt Printer
Price: 570000.00 INR / Unit
(570000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Interface | USB 2.0 |
| Usage & Applications | Garment decoration, custom apparel shops, textile factories |
| Processor Type | High-speed DSP |
| Noise Level | <40 dB |
| Features | Easy operation, intelligent control panel, precise inkjet |
| Weight | 160 kg |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Print Technology | DTF (Direct To Film) inkjet |
| Working Temperature | 15AdegC-35AdegC |
| Function | DTF (Direct To Film) printing |
| Print Speed | Up to 20 sqm/hr |
| Capacity | Continuous feed up to 100 sheets |
| Color Print Speed | 18 sqm/hr |
| Humidity % | 20%-80% |
| Cabinet Material | Powder-coated metal |
| Power Supply | AC |
| Condition | New |
| Material | Stainless steel & ABS plastic |
| Dimensions | 1680 x 780 x 870 mm |
| Gross Power | 1500W |
| Voltage | 220V/50Hz |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Black Print Speed | 20 sqm/hr |
| Maximum Paper Size | A3 |
| Maximum Resolution | 1440 dpi |
| Use | T-shirt printing |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 570000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | AADVAITA INTERNATIONAL |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Color Print Speed | 18 sqm/hr |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
11
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08ABCFA5565D1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08ABCFA5565D1ZM
Jaipur, Rajasthan
Partner
Mr. Amit Kumar Goswami
Members since
6 Years
Address
B No. 301, 304 N-7, Sanjay Tower, Lal Kothi Shopping Center, Tonk Road, Jaipur, Rajasthan, 302015, India
dtf printer in Jaipur
Report incorrect details





























