
Semi-automatic Detergent Making Machine - Stainless Steel, 20x20x20 Inch | 100 Kg/hr Capacity, 3 Hp Power, Easy To Operate, Low Maintenance, High Performance
Price: 141600.00 INR / Set
(120000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
180000.00 INR / Set
Weight :
150.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver` |
| Type | Powder Detergent Plant |
| Material | SS304 |
| Capacity | 100 Kg/hr |
| Detergent Type | Cleaner |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | Human Machine Interface |
| Machine Type | Other |
| Voltage | 440 Watt (w) |
| Power | 3 Horsepower (HP) |
| Weight | 150 Grams (g) |
| Dimension (L*W*H) | 20*20*20 Inch (in) |
| Warranty | 1 Year |
| FOB Port | Indore |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Others, Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 5 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Poly |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Breadth | 10.00 cm |
| Weight | 150.00 Kilogram |
| Currency | INR |
| Price | 120000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Min Quantity | 1 |
| Brand Name | ESSKAY |
| Max Quantity | 10 |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| Unit Type | Set/Sets |
| Product Unit | 1 Set/Sets |
| Shipping Type | order_percent |
| Mop | 1 |
| Color | Silver` |
| MRP | 180000.00 INR |
| Packsize | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Stock Quantity | 10 |
| Shipping Rate | 3.00 |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Application : Industrial
Power Source : Electric
Surface Finish : Color Coated
Features :
Easy To Operate
Low Maintenance
High Performance
Company Details
Being a customer-oriented firm, we are engaged in manufacturer, exporter, and trader of Lathe Machine, Detergent Making Machine, Modular Electrical Box Machine and much more. we also provide Pouch Printing Services and Detergent Formulation Consulting.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1984
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
23BNLPS0688D1ZU
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23BNLPS0688D1ZU
Indore, Madhya Pradesh
Director
Mr Rahul Shori
Address
Shop No. 15, Sapna Sangeeta Road, Opp Vikram Tower, Indore, Madhya Pradesh, 452001, India
detergent powder making machine in Indore
Report incorrect details






































