
Semi Automatic Dal Mill Machine, Material Of Construction: Ms
Price: 175000.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Model | Semi-Automatic |
| Power | 3 HP |
| Capacity | 50-100 kg/hr |
| Dimensions | 2x1x1.5 m |
| Material | Mild steel |
| Weight | 250 kg |
| Usage | Grinding pulses and lentils into dal |
| Features | Efficient milling, Easy operation, Durable design, High output, Low maintenance |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MAHARASHTRA DAL MACHINERY MANUFACTURING AND PROCESSING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from MAHARASHTRA DAL MACHINERY MANUFACTURING AND PROCESSING at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ABTFM9831B1ZW
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ABTFM9831B1ZW
Akola, Maharashtra
Partner
Mr Aasim Khan
Address
No M-199/200, Mc Midc Phase Iv, Akola Palcess, Oppo. Akshay Cemical, Midc No.4, Akola, Maharashtra, 444104, India
dal mill machine in Akola
Report incorrect details

































